שווים – סיפורה של ספרטה / ניל בר

"אם אפלוש לאדמתכם," איים פיליפוס מלך מוקדון על ספרטה, "אשמיד הכול: את השדות, את האנשים ואת העיר – כך שלא תוכלו להתאושש ולקום שנית."

בתשובת הספרטנים הייתה רק מילה אחת: "אם."

***

באותו הזמן עמד פיליפוס בראש הצבא המיומן ביותר עלי אדמות, ששיעבד והכניע כמעט את כל יוון. את כל יוון – למעט עיר אחת. מה, אם כן, גרם לעיר קטנה לענות בעזות מצח שכזאת לאיומי חורבן?

התשובה היא שספרטה לא הייתה סתם עוד עיר. מתישהו, ככל הנראה במהלך המאה השמינית לפני הספירה, קרה בה משהו דרמטי: רגל שתולה לצד רגל, מגן לוחץ לצד מגן, חצו הספרטנים את הר טייגטוס ואת פסגותיו המושלגות, המכשול הטבעי היחיד שחצץ בינם לבין שכניהם, וכבשו את אדמתם. הם הרחיבו את גבולותיהם פי כמה, תוך שהם מטילים על הנכבשים את אחד ממשטרי העבדות הקשים בהיסטוריה.

המאמץ האדיר שבהחזקת שטח כה נרחב אילץ את הספרטנים לשנות את הסדר החברתי שעל פיו חיו, וכך הפכו את עצמם לתופעה שכמוה לא הייתה בתולדות העולם.

***

הספר שווים סוקר כמעט אלף שנות היסטוריה ספרטנית: איך עיר פסטורלית בלב עמק פורה הפכה לעיר סגורה ומסוגרת, עיר שקידשה מעל לכול תכונות כמו צייתנות ומשמעת, ולא איפשרה לאזרחיה לעסוק בשום מקצוע מלבד מלחמה. עיר ייחודית, שממשיכה להיות מושא להערצתם של תרבויות ושל אנשים רבים, יותר מאלפיים שנה לאחר שירדה מגדולתה.

הספר עוקב אחרי ההיסטוריה העשירה והמרתקת של התופעה שנקראת ספרטה – מתחילתה, עם חטיפת הלנה היפה לטרויה, דרך עמידתם בגבורה של 300 ספרטנים ובני בריתם במעבר תרמופילאי, ועד לקריסתה, סביב המאה השלישית לפני הספירה.

"היסטוריה גדולה, בקטנה" הוא מיזם שהתחיל ביוני 2014 כמענה למשבר הגדול שמדעי הרוח נקלעו אליו בישראל ובעולם. מטרת המיזם להנגיש את החומר האקדמי ההיסטורי לקהל הרחב. "שווים" הוא הספר הראשון הרואה אור במסגרת המיזם.

מחבר הספר, ניל בר, הוא ממייסדי המיזם "היסטוריה גדולה, בקטנה", מסטרנט להיסטוריה של העת העתיקה הקלסית (יוון ורומא), ומרצה להיסטוריה. "שווים" הוא ספר ביכוריו.

הספר מומן בקמפיין הדסטארט בינואר-פברואר 2018, וראה אור במרץ 2021.

הצצות וציתותים:

ניל בר מחבר הספר וד"ר תמר עילם גינדין מהוצאת זרש מדברים עם דודו ארז ב"שלושה שיודעים"

ניל מדבר על הספר עם תמר בפודקאסט איראניום מועשר, והתומכים מספרים סיפור בהמשכים מתוך הספר.

ניל ותמר מדברים על יוון, פרס, ו"שווים" עם זוהר זקס ודין לנגסם ב"מדברים בסרט".

דוגמיות קטנטנה מהספר מתוך Ynet כלכלה

להזמין את הספר "שווים".