fbpx

הסיפור הבלתי סביר והלא מספיק זכור על עלייתה ונפילתה של מזרח אירופה היהודית

מאת שלום בוגוסלבסקי

עריכה מדעית: ד"ר אור־אל ביילינסון

מזרח אירופה היא לא עוד מקום שיהודים חיו בו. היא המקום שבו הם חיו. לא היה דבר כזה בשום מקום אחר. בעת החדשה, מזרח אירופה הפכה לא רק לביתם של רוב היהודים בעולם אלא גם לאזור הכי יהודי בעולם. ואז – הפסיקה להיות כזו, והסיפור המרתק של מזרח אירופה היהודית הצטמצם לכמה מיתוסים וסטריאוטיפים. הספר שוזר את סיפורם של היהודים בהיסטוריה של אחד האזורים המורכבים והמרתקים בעולם ושם אותה בהקשר של הזמן והמקום.

הספר מיועד לא רק למי שמתעניינים ספציפית ביהודים אלא גם למי שנהנים לקרוא היסטוריה, מתאים למי שלא מכירים את הנושא אבל לדעתי גם מי ששולטים היטב בחומר ימצאו בו כמה דברים חדשים ומפתיעים. הספר לא עוסק בשואה, כי אנחנו מקדישים המון עיסוק להשמדה ולא מספיק עוסקים בחיים שהיו שם במשך מאות שנים לפניה. הספר מפרק הרבה מיתוסים וסטריאוטיפים, עושה סדר במה קרה, איפה, מתי ולמה, מכניס הרבה דברים מוכרים להקשר ההיסטורי והפוליטי של הזמן והמקום, וגם מעלה כמה שאלות ותובנות אקטואליות חשובות.

הספר מומן בהדסטארט בספטמבר 2022 וראה אור ביוני 2024.

ניתן להזמין את הספר בפורמט מודפס, דיגיטלי או אודיו.

דבר המחבר

כדי לכתוב את הספר לא הסתפקתי בלקרוא ערמה ענקית של ספרות אקדמית. במשך כעשור אני מסתובב במקומות שבהם הסיפור התרחש: הולך לאיבוד בשכונות יהודיות נשכחות, עולה על דרכי עפר שאני לא יודע לאן הן מובילות, משוטט בערים, בכפרים, בהרים וביערות ולומד את השטח. היהודים לא ריחפו בחלל על כוכב הלכת שטעטל אלא חיו בתוך מציאות קונקרטית שיש לה גיאוגרפיה והיסטוריה, שפות, אדריכלות, קולינריה, אנשים ותרבויות, וההיכרות עם המציאות הזאת מאירה אפילו את החלקים המוכרים של הסיפור באור חדש.

שלום בוגוסלבסקי

נולד בסיביר, ירושלמי מגיל חמש. מדריך ומארגן טיולים כאן ובמזרח אירופה, כותב ומרצה, פה ושם מפרשן בתקשורת על ענייני מזרח אירופה. למד היסטוריה, צילום, הנחיית קבוצות, הוראת דרך, מוזיקה, אמנויות לחימה ושיט על מפרשית.

הספיקו לקרוא וכתבו ⭐⭐⭐⭐⭐

"זו תהיה קלישאה, גם אם נכונה, להגיד שהספר מפיח חיים בהיסטוריה היהודית. חשוב מכך, הוא מוציא אותה מהנישה. מי שלמדו היסטוריה יהודית כמובלעת מוגנת מההיסטוריה הכללית - למעט בפוגרומים, רדיפות ושאר אסונות - ימצאו פה תיקון חשוב. תוך כך, בוגוסלבסקי מציג לקוראים גם את מזרח אירופה עצמה, היסטוריה שלמענה הפכה אוקראינה שוב לזירת קרב."
ד"ר אור־אל ביילינסון
אוניברסיטת ייל, העורך המדעי של הספר
"אין זה ספר שגרתי המתאר סיפור או אירוע, אלא הזמנה למסע בזמן ובמרחב, בהדרכתו הסוחפת של שלום. כדרכם של מסעות, הקריאה בספר פוקחת עיניים ומעוררת שאלות עמוקות על מי אנחנו ומה הסיפור האמיתי שלנו. אחד הספרים המרתקים ומעוררי המחשבה שקראתי."
הרב אילעאי עופרן
רב קבוצת יבנה, ראש המכינה הקדם צבאית 'רוח השדה' וראש תוכנית "ערבים זה לזה" במכון שחרית.
"ספר מלא כל טוב, אוצרות של עובדות, חלקן ידועות, חלקן נחשבות בתור אגדות אורבניות ומתבררות כנכונות. ספר מדעי רציני שאינו מתבייש להשתמש בהומור ובביטויים עממיים כגון "גיבורים מתבררים כשמוקים גמורים". הקריאה בספר שוטפת ומלווה בעניין רב ואפילו שמות הפרקים (כגון "העולם שייך לצעירים") ממריצים את הקורא להמשיך בקריאה. עיסוקי במחקר הגניזה והיהודים בארצות האסלאם בימי הביניים, אבל הרביתי במסעות בכל הקשור ליהודים בתקופות שונות ובין היתר במזרח אירופה: ביליתי ימים באודסה, בקייב, בווילנה, במוסקבה ובסנקט פטרבורג, הלכתי בעקבות רש"י, ביקרתי בבית העלמין בפראג, ובערים וורמס (וורמייזה), מיינץ (מגנצה) ושפייר (שפיירה) – הלא הן קהילות שו"ם, בעקבות גזירות תתנ"ו (1096). הספר הזה הוסיף נדבכים רבים להבנתי, חידד תפיסות ישנות והוסיף חדשות ורעננות. מומלץ ביותר"
פרופ' אלינער ברקת
חוקרת גניזה ועוסקת ביהודים בארצות האסלאם בימי הביניים
"‏חשבתי שאני מכירה את יהדות מזרח אירופה, אבל ככל שקראתי הבנתי עד כמה הדימויים הרגילים צבועים בגוונים אידאולוגים כאלה ואחרים. שלום מצליח לבנות מחדש תמונה חכמה ומורכבת, על בסיס עושר אדיר של מקורות. ואיכשהו הוא גם מצליח לשמור על בהירות וקלילות. מתברר שמאחורי כנר על הגג מסתתר עולם יצירתי ומוזר ומסעיר להפליא. כזה שאמנם נשאר אי שם בין ערבות וביצות, אבל ממשיך להשפיע על מי שאנחנו עד היום. סוף סוף גם לאשכנזים יש 'רובים, חיידקים ופלדה' משלהם."
בר נתיב
מייסדת ומנהלת מיזם שטייגען – חילונים לומדים גמרא
"שלום בוגוסלבסקי משרטט ביד אמן את סיפורה של יהדות מזרח אירופה בין ראשית העת החדשה לעידן המודרני – מאשכנז הימי-ביניימית, דרך ממלכת פולין-ליטא והאימפריה הרוסית, ועד ברית המועצות והתפוצות בישראל ובארצות הברית. כפרים ועיירות, פולנים וקוזקים, יהודים לוחמים וסוחרות יהודיות, חסידים, מתנגדים ומשכילים, מוצאים כולם את מקומם בין דפי הספר. בוגוסלבסקי משלב עיון היסטורי מקיף עם דוגמאות מתחום הספרות, השירה והקולנוע, וספרו עשיר ב'ידע מקומי' על מזרח אירופה – זו היהודית וזו היהודית פחות – שאותו צבר בוגוסלבסקי בשעות ארוכות של כיתות רגליים במרחב שאותו למד וחקר. בהתאם לכך, הספר אינו מכיר בגבולות שהמחקר האקדמי נוטה להכתיב: בין תקופות היסטוריות הנתפסות לרוב כמובחנות, בין יהודים לשכניהם ובין שכניהם לבין עצמם, בין מזרח אירופה לתפוצות, ואפילו לא בין האימפריות הרוסית, ההבסבורגית והעות'מאנית. יהודי מזרח אירופה בשלל הקשרים אלו הם נושא לחיבור אחד, שלם הגדול בהרבה מסך חלקיו. התוצאה היא מחקר היסטורי מאלף ונגיש, הנקרא בנשימה עצורה, אשר יוכל לשמש ספר יסוד עבור הקוראת והקורא המשכילים מזה ועבור סילבוסים אקדמיים מזה."
ד"ר תמיר קרקסון
הסמינר ללימודי יהדות, אוניברסיטת מרטין לותר, האלה-ויטנברג

חבילות 📚

החבילה ההיסטורית

הסיפור הבלתי סביר
שווים – סיפורה של ספרטה
מגילת אסתר: מאחורי המסכה
הטוב, הרע והעולם – מסע לאיראן הטרום אסלאמית
(עותקים מודפסים)

משלוח חינם

החבילה ההיסטורית הדיגיטלית

הסיפור הבלתי סביר
שווים – סיפורה של ספרטה
מגילת אסתר: מאחורי המסכה
(עותקים דיגיטליים)