גיבורים, מלכים ודרקונים

לרכישת "גיבורים, מלכים ודרקונים"

כך תיארו אותנו:

תיבת אוצר של סיפורי פלאים ושיעורים מרתקים על  מיתולוגיה פרועה ונהדרת – ולגמרי לא מוכרת. לא יכולתי להניח את הספר מהיד. זה אחד מספרי המיתולוגיה הכי טובים שקראתי, וקראתי המון.

רוני גלבפיש, סופרת, מחברת "אגם הצללים"

ספר נהדר וחשוב, החל בהתחלה הפלאית והפנטסטית וכלה בסיפורי הלחימה האנושיים ותיאור שושלות איראן. הספר מעביר תמונה רחבת היקף של סיפורים מהמיתולוגיה האיראנית באופן קריא ונגיש לקוראים הצעירים בני זמננו. ההיכרות עם השמות הבלתי-מוכרים והתופעות הנהדרות והמיוחדות היא בעלת ערך רב, ספרותי ותרבותי. אני בטוח שרבים ייהנו מהקריאה בסיפורים הללו.

יותם שווימר, עורך ספרותי ומייסד כתב העת "הפנקס"

הכרת המיתולוגיה של עם מאפשרת הצצה אל תוך תפיסת עולמו, זהותו, נשמתו. ד"ר עילם גינדין מדריכה אותנו אל העולם הקסום של המיתולוגיה האיראנית בליווי ציורים שובי לב של בתה ענת.
קראתי את הספר ונהניתי מאוד. הוא הזכיר לי נשכחות מילדותי באיראן. ממתין לספרים הבאים בסדרה!

דיוויד ניסן, מזרחן, מרצה ומדריך טיולים וירטואליים באיראן

סיפורים לילדים עם לב חזק, אוהבי הרפתקאות ופנטזיה – את זה יש בשפע! דרך הסיפורים אפשר ללמוד על העם האיראני ועל הדת המיוחדת שלו (נגה)
זה היה מותח בטירוף וכל סיפור נגמר בשיא המתח. רציתי שתמר תקריא לאט, שלא יעבור מהר (נועה ש.)
אהבתי את כל הדרמות (בלה)
הסיפורים נתנו לי רעיונות לסיפורים משלי (תאי)

ילדי כיתת אשל (א'–ג') בבית הספר א.ד.ם וסביבה, געש, תשע"ז

"גיבורים מלכים ודרקונים" בנוי כך שיש בו משהו לכל גיל: ילדים בני *3-120 יכולים לצבוע את הציורים (בצבעי עיפרון או פסטל כדי שלא יעבור לצד השני), ילדים בני *6-120 יכולים לקרוא את הסיפורים (עד כיתה ג' כדאי עם עזרה ותיווך של ההורים), וילדים גדולים יותר – למשל ההורים – יוכלו למצוא מידע נוסף על הסיפורים ועל תרבות איראן, בהערות הבלתי מנוקדות שבסוף כל סיפור.
* ילדים מעל גיל 120 שעדיין צלולים יכולים גם ליהנות מהספר.

ד"ר תמר עילם גינדין בונה גשרים בין עמי איראן וישראל ופוקחת עיניים בשני הצדדים כדי לראות שרב המשותף על המבדיל. חוקרת איראן במרכז עזרי, חברת סגל ליבה בתוכנית ללימודי המזרח התיכון במרכז האקדמי שלם, ונספחת התרבות הראשונה של ישראל באיראן החופשית.
ענת עילם בת ה-15 היא אמנית ומדענית. היא יזמה את הספר בגיל 9 ואיירה אותו בגיל 14-15.

לרכישת "גיבורים, מלכים ודרקונים"

ב־2011 קרו מספר אירועים מכוננים במשפחת עילם. אחד מהם היה צאתו לאור של ספרי המצוין "הטוב, הרע והעולם – מסע לאיראן הטרום־אסלאמית". בעקבות האירוע התראיינתי בנושא בקול ישראל בפרסית, ובעקבות הראיון קיבלתי עשרות הצעות חברות מאיראנים בפייסבוק, דבר שהביא לשיפור ניכר ברמת הפרסית שלי. אחד הקשרים הפך לימים לגרפיקאי הבית של הוצאת זרש.

אירוע מכונן לא פחות היה שבתי ענתי בת התשע ראתה צרעה בגן שעשועים בהמבורג, ומכיוון שזה היה בראש סולם בן 3 מטרים, שעליו טיפסה כדי להתגלץ' במגלצ'ה הכי שווה בעיר, היא קפצה למטה ושברה את הרגל. עשרה ימים בילינו ב־Altonaer Kinder Krankenhaus (בית חולים לילדים באלטונה), שם שיפרתי גם את הגרמנית שלי, במיוחד את המשפט "כואבת לה הרגל והסירופ לא עובד".

הגרמנית פחות קשורה לספר. מה שכן קשור הוא שבחצי השנה שבה ענתי הייתה מרותקת לכיסא גלגלים, לא היה לה מה לעשות בשיעורי ספורט, ולכן נתתי לה לקרוא את ההו"ה. היא מאוד התלהבה מפרקים ב'–ד', העוסקים במיתולוגיה זורואסטרית קדומה, בעיקר ממקורות בפרסית אמצעית. החלטנו שנוציא ביחד ספר מיתולוגיה איראנית לילדים. שתינו נעבד והיא תצייר.

עברו חמש שנים, במהלכן כישרונות הציור והכתיבה של ענתי התפתחו עוד יותר, נולדו לה אחים קטנים ובני דודים, ולי וליובל – עד לפני שנה וחצי "רק" תלמיד ועוזר מחקר וחבר – נולדו כמה ספרים בהוצאת זרש, שנולדה בהדסטארט בשבט תשע"ה, במסגרת הקמפיין למגילת אסתר: מאחורי המסכה.

הרעיון לספר מיתולוגיה לא נגנז, אלא בעבע על אש קטנה והתרחב: ההו"ה עוסק בבריאת העולם, בלידת זרתושטרה בעולם הבא ובאחרית הימים לפי מקורות טרום־אסלאמיים – והרי יש עוד כל כך הרבה סיפורים על דרקונים, מפלצות, גיבורים, הורים, ציפורים, אהבה, סכנה, שדים ומה לא (אני אגיד לכם מה לא: סמארטפונים. וטופו. ועוד כמה דברים). ויש גם מקורות נוספים כמו השאה נאמה וכתבים קלסיים נוספים, שאפשר לראות בהם את התפתחות הגיבורים.

במאי 2016 קיבלתי הזמנה להציע הרצאה לפסטיבל אייקון. הצעתי את ההרצאה "רוחאני ודרקונים", שעוסקת – איך לא – במיתולוגיה איראנית. הפעם מהכיוון של גיבורים ויצורים קסומים במיתולוגיה האיראנית, כיאה לפסטיבל העוסק לא מעט בעולמות הפנטזיה.

ואז הכול התחבר.

במהלך אוקטובר ונובמבר 2016, 242 תומכות ותומכים רכשו עותקים מהספר דרך קמפיין מימון המונים בהדסטארט. הספר יצא לאור באב תשע"ז (יולי 2017).

לרכישת "גיבורים, מלכים ודרקונים"

דוגמאות מהספר

חיים טופול מקריא: סנונית ראשונה מספר המיתולוגיה

סיפורו של זהאכ
דאראב בתיבה (דף צביעה) (מהאודיובוק)
הורידו את כל הציורים, הדפיסו וצבעו!
והיו לנו כמה ראיונות משותפים ממש שווים!

לרכישת "גיבורים, מלכים ודרקונים"

להזמנת "זאל – הגיבור הלבן", הסנונית הראשונה מהספר

תיקונים למהדורת הדפוס