גיבורים, מלכים ודרקונים

לרכישת "גיבורים, מלכים ודרקונים"

ב־2011 קרו מספר אירועים מכוננים במשפחת עילם. אחד מהם היה צאתו לאור של ספרי המצוין "הטוב, הרע והעולם – מסע לאיראן הטרום־אסלאמית". בעקבות האירוע התראיינתי בנושא בקול ישראל בפרסית, ובעקבות הראיון קיבלתי עשרות הצעות חברות מאיראנים בפייסבוק, דבר שהביא לשיפור ניכר ברמת הפרסית שלי. אחד הקשרים הפך לימים לגרפיקאי הבית של הוצאת זרש.

אירוע מכונן לא פחות היה שבתי ענתי בת התשע ראתה צרעה בגן שעשועים בהמבורג, ומכיוון שזה היה בראש סולם בן 3 מטרים, שעליו טיפסה כדי להתגלץ' במגלצ'ה הכי שווה בעיר, היא קפצה למטה ושברה את הרגל. עשרה ימים בילינו ב־Altonaer Kinder Krankenhaus (בית חולים לילדים באלטונה), שם שיפרתי גם את הגרמנית שלי, במיוחד את המשפט "כואבת לה הרגל והסירופ לא עובד".

הגרמנית פחות קשורה לספר. מה שכן קשור הוא שבחצי השנה שבה ענתי הייתה מרותקת לכיסא גלגלים, לא היה לה מה לעשות בשיעורי ספורט, ולכן נתתי לה לקרוא את ההו"ה. היא מאוד התלהבה מפרקים ב'–ד', העוסקים במיתולוגיה זורואסטרית קדומה, בעיקר ממקורות בפרסית אמצעית. החלטנו שנוציא ביחד ספר מיתולוגיה איראנית לילדים. שתינו נעבד והיא תצייר.

עברו חמש שנים, במהלכן כישרונות הציור והכתיבה של ענתי התפתחו עוד יותר, נולדו לה אחים קטנים ובני דודים, ולי וליובל – עד לפני שנה וחצי "רק" תלמיד ועוזר מחקר וחבר – נולדו כמה ספרים בהוצאת זרש, שנולדה בהדסטארט בשבט תשע"ה, במסגרת הקמפיין למגילת אסתר: מאחורי המסכה.

הרעיון לספר מיתולוגיה לא נגנז, אלא בעבע על אש קטנה והתרחב: ההו"ה עוסק בבריאת העולם, בלידת זרתושטרה בעולם הבא ובאחרית הימים לפי מקורות טרום־אסלאמיים – והרי יש עוד כל כך הרבה סיפורים על דרקונים, מפלצות, גיבורים, הורים, ציפורים, אהבה, סכנה, שדים ומה לא (אני אגיד לכם מה לא: סמארטפונים. וטופו. ועוד כמה דברים). ויש גם מקורות נוספים כמו השאה נאמה וכתבים קלסיים נוספים, שאפשר לראות בהם את התפתחות הגיבורים.

במאי 2016 קיבלתי הזמנה להציע הרצאה לפסטיבל אייקון. הצעתי את ההרצאה "רוחאני ודרקונים", שעוסקת – איך לא – במיתולוגיה איראנית. הפעם מהכיוון של גיבורים ויצורים קסומים במיתולוגיה האיראנית, כיאה לפסטיבל העוסק לא מעט בעולמות הפנטזיה.

ואז הכול התחבר.

במהלך אוקטובר ונובמבר 2016, 242 תומכות ותומכים רכשו עותקים מהספר דרך קמפיין מימון המונים בהדסטארט. הספר יצא לאור באב תשע"ז (יולי 2017).

דוגמאות מהספר

חיים טופול מקריא: סנונית ראשונה מספר המיתולוגיה

סיפורו של זהאכ
דאראב בתיבה (דף צביעה)
הורידו את כל הציורים, הדפיסו וצבעו!

והיו לנו כמה ראיונות משותפים ממש שווים!

לרכישת הספר

להזמנת "זאל – הגיבור הלבן", הסנונית הראשונה מהספר
להזמנת עותק מהספר

תיקונים למהדורת הדפוס